Design Assurance Engineer

Popis pozice

Design Assurance Engineer will be responsible for leading complex projects and activities to assure quality is designed-in to the new product and in the Lifecycle Management. With comprehensive knowledge of engineering and problem-solving principles, he/she will apply “good engineering practices” that will not only meet regulations and standards but exceed customer satisfaction.

Požadavky

✓ Minimum Bachelor’s degree in an engineering, life sciences, quality assurance or similar discipline.
✓ Minimum 3 years in QE/DA role in product design and development, medical device experience preferred. Aerospace experience considered.
✓ Solid understanding of design controls and risk management (ISO 13485, 21 CFR 820 and ISO 14971).
✓ Experienced in Statistical analytics, Advanced SPC, Quality Analysis Tools and DOE.
✓ CQE (Certified Quality Engineer) preferred.
✓ Requires minimal supervision as part of product development team.
✓ Able to help influence & negotiate with people to resolve issues.
✓ Good writing skills required.

Nabízíme

✓ Zázemí stabilní nadnárodní výrobní společnosti.
✓ Odpovídající finanční ohodnocení + bonusy.
✓ Možnost získání cenných zkušeností a odborné praxe v nadnárodní společnosti.
✓ Další profesní vzdělávání i v zahraničí.
✓ Zaměstnanecké výhody (5 týdnů dovolené, příspěvky na stravování, rehabilitace, jazykové kurzy, příspěvek na penzijní připojištění, firemní akce, …).

Další informace

  • Region: Jičín
  • Adresa: Jičín
  • Požadavky na jazyky: English (B1)
  • Úvazek: plný
  • Vhodné pro absolventy: no
  • Plat: by agreement
  • Obor pracovní pozice: Výroba a průmysl, Kvalita a kontrola jakosti

Kontakt

Dana Dršková

Telefon: +420 603 183 057

Zaujala Vás nabídka?

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.